Българската култура е уникална и ние искаме да я покажем на милиардната публика на Китай. С тези думи китайският министър на културата Луо Шуган приветства днес българският си колега Вежди Рашидов по време на разговора преди подписването на Програмата за сътрудничество в областта на културата между министерствата на културата на двете държави за периода 2017-2020 г. Министър Рашидов е на официално посещение в Китай.
Церемонията по подписването се състоя през втория ден на Първия международен панаир на изкуствата и културата „Път на коприната” в китайския град Дунхуан. В авторитетния форум участват делегации от 85 страни, но единствено българската делегация, водена от министър Вежди Рашидов, подписа Програма за културно сътрудничество с Китай. Този акт се оценява много високо в двустранните ни отношения. Такова мнение изрази и г-жа Лиу Йендун, вицепремиер на Китай, по време на кратката си работна среща с българския министър на културата в рамките на Форума. В ресора на г-жа Йендун са образованието, културата, здравеопазването и спортът. Лиу Йендун и Вежди Рашидов обсъдиха откриването на културни центрове на България и Китай в Пекин и София и големите възможности, които отваря пред двете страни новата Програма за културно сътрудничество през следващите четири години. Г-жа Лиу Йендун поднесе и специално приветствие от името на президента на Китайската народна република Си Дзинпин в рамките на Форума.
По време на разговора си Вежди Рашидов и Луо Шуган изтъкнаха, че в културата няма малки и големи народи. „И България, и Китай са древни страни. Така, както е уникално наследството, оставено от китайските династии, така е безценно и сътвореното през вековете от българските царе и владетели”, посочи министър Рашидов и допълни, че двете страни притежават необикновени артефакти, както и високи образци на съвременното изкуство и култура. Китайският му колега сподели, че се възхищава от експонатите в нашия Национален исторически музей, които е видял през миналия ноември по време на организирания в София Втори форум на министрите на културата от Централна и Източна Европа и Китай. Китай оценява като отличен опита на България в провеждането на този Форум и смята да го използва през 2017 г., когато в Ханджоу ще се проведе поредната среща на министрите на културата в същия формат 16+1, съобщи Луо Шуган. Той отправи официална покана към България да участва в проявите на специалния Културен сезон в Китай през цялата следваща година.
Министър Шуган увери Вежди Рашидов, че за страната му ще бъде голяма чест да покаже изложба на тракийските ни съкровища, които са известни в цял свят, но никога досега не са били експонирани в Китай. „Знаем за бляскавата изложба на България в Лувъра и искаме и ние да се докоснем до част от българското наследство”, поясни Луо Шуган.
След подписването на Програмата министър Рашидов връчи на китайския си колега предложение за Споразумение за сътрудничество в областта на филмовите копродукции. Досега двете държави не са подписвали такъв документ. Министър Рашидов подари на министър Шуган сувенирна реплика на ритон от тракийското съкровище и специално изработени DVD дискове с най-популярните културни маршрути в България. Подаръкът на Луо Шуган за Вежди Рашидов представлява ценна реплика на най-известния стенопис от уникалните Пещери на Могао. В края на разговора г-н Шуган покани Вежди Рашидов да направи своя изложба в Китай, защото освен министър, е „световноизвестен художник”. „Един ден и това може да стане…”, отговори Рашидов.
Утре, 22 септември, по покана на президента на Университета по телекомуникации в Пекин, министър Рашидов ще изнесе лекция пред студенти от специалност „Визуални изкуства” в учебното заведение.
В рамките на официалното си посещение в Китай министърът на културата Вежди Рашидов участва в Първия международен панаир на изкуствата и културата „Път на коприната” в град Дунхуан. Министър Рашидов присъства на премиерата на танцовия спектакъл „Дъжд от цветя по Пътя на коприната” в изпълнение на прочутия Академичен танцов и драматичен театър на провинция Гансу. Представлението се счита за едно от върховите постижения на съвременното китайско изкуство.
Домакините бяха подготвили богата програма за посещението на министър Вежди Рашидов. Освен Пекин и Дунхуан, Вежди Рашидов посети град Сиан – център на 30-милионната провинция Шънси и се срещна с ръководството на направление „Култура“, оглавявано от г-н Лио Куанрен. „Ние знаем, че сте много известен скулптор, а сега се радваме, че като министър на културата втори мандат полагате усилия да разширите културното сътрудничество между България и Китай“ – с тези думи г-н Куанрен посрещна българския министър на културата и го запозна с възможностите творци от Шънси да покажат изкуството си в България, а български изпълнители да се представят в Сиан. Министър Рашидов посети прочутия музей на град Сиан и уникалния Музей на теракотената армия.
В рамките на Форума в Дунхуан Вежди Рашидов посети забележителния скален комплекс Пещерите на Могао, където се събраха почти всички делегации. Точно тук бе и срещата на министър Рашидов с писателя Мо Йен, китайският Нобелов лауреат за литература. Г-н Йен призна, че България и нейните таланти го вдъхновяват. Мо Йен е почтен доктор на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Ето и някои от обсъжданите възможности за сътрудничество в областта на културата, обсъдени от министрите Вежди Рашидов и Луо Шуган:
- Сътрудничество в областта на музикалното и танцово изкуство – предлагаме обмен на гастроли на отделни изпълнители и танцови състави, участие в музикални, балетни, танцови и фолклорни фестивали, организирани на територията на всяка от страните. Предлагаме на китайската страна участие в следните фестивали: „Мартенски музикални дни”, Музикален фестивал в рамките на Международния фестивал на изкуствата „Варненско лято”, Международен балетен конкурс, международните фолклорни фестивали във Варна и София.
- Сътрудничество в областта на изобразителното изкуство – осъществяване на пряко сътрудничество между музеите, художествените галерии и институциите, занимаващи се с проучване, защита и консервация на движими културни ценности. Предлагаме, на реципрочна основа, размяната на художествени (съвременно изкуство), занаятчийски изложби, фотодокументални изложби и изложби на художествената фотография. Подкрепяме участието на художници и изкуствоведи от двете страни в изложби, симпозиуми, семинари, международни ателиета и др., в зависимост от финансовите възможности на страните.
- Сътрудничество в областта на проучването и опазването на културното наследство:
- Осъществяване на съвместни проекти за сътрудничество за разпространение, защита, съхранение, реставрация и управление на културното наследство;
- Обмен на информация за улесняване връщането на изгубени или незаконно изнесени културни ценности от двете страни;
- Осъществяване на сътрудничество в областта на опазване на културното наследство чрез обмен на специалисти, информация и опит,
- Подписване на „Споразумение за предотвратяване на кражби, нелегални разкопки и незаконни внос и износ на културни ценности”.
- Сътрудничество в областта на книгата – съдействие за превеждането, издаването и разпространението на художествени и научни произведения от автори на другата страна, обмяна на опит и информация в областта на консервацията и реставрацията на писмени паметници, насърчаване на издателските институции да участват в международните панаири на книгата. В Китай предстои издаването на сборника: „Колекция български повести и разкази”, издателство „Народна литература”, тираж : 2000 бр. В сборника са включени произведения от следните автори: Любен Каравелов, Иван Вазов, Алеко Константинов, Елин Пелин, Йордан Йовков, Чудомир, Димитър Талев, Йордан Радичков. Преводът на повестите и разказите е направен безплатно от проф. Ю Джъхъ, който е намерил и спонсор за издаването им. Сборникът ще бъде издаден благотворително, по инициатива на самия преводач с цел популяризиране на българската литература в Китай.
Установяване на контакти и сътрудничество в областта на защитата на авторските права на художествената, учебната и научната литература, съгласно националните законодателства и международните споразумения, подписани от двете страни.
- Сътрудничество в областта на киното – организиране на седмици на българското и китайското кино; участие, при възможност, в кинофестивали, провеждани в двете държави. България предлага на китайската страна участие в международните филмови фестивали във Варна и в „София филм фест”. При интерес от китайската страна, предлагаме да бъде сключено отделно Споразумение за филмови копродукции, в което да има клаузи и за разпространение.
- Сътрудничество в областта на фолклорното изкуство – отправяне на покани към професионални и самодейни ансамбли за участие в международни фестивали и конкурси, провеждащи се в двете страни.
- Сътрудничество в областта на театралното и цирково изкуство – обмен на куклени спектакли, участие на български артисти в международни циркови фестивали в Китай;
Организиране и провеждане на Дни на културата на Република България в Китай и на Дни на културата на Китай в Република България, за отбелязване на важни годишнини. В Дните могат да бъдат включени следните прояви: организиране на изложби, концерти, дни на киното.