Николай Тонков и неговите „цветни полета“ пристигнаха във Виена

0
186

Класическите произведения никога не са били толкова дигитални.

Още от ранни години талантът му е забелязан и насърчаван от родителите му. Рисуването е неделима част от неговия живот още от дете. Това е начинът, по който той изразява чувствата и състоянията, през които той преминава. През 1988 завършва Националното училище за изящни изкуства в София, А оценката в предмета живопис и с пълен отличен.

София е родна, но малка. В търсенето на нови хоризонти и предизвикателства, в бурните години на прехода 1991 заминава да продължи образованието си в Берлин, където записва специалност графичен дизайн. Силното чувство за естетика в него го кара да намери по близък контакт в комерсиалната част на изкуството, а именно приложната графика.

Изразните средства, които използва в графичния дизайн отново се базират на чувство му за стил, цвят и форма. За почти 30 години, през които той ръководи двата си офиса на студио formschlag в Берлин и София, постига големи успехи в осъществяването на редица мащабни национални и интернационални проекти.

Как биха изглеждали дигиталните творби на гигантите на модернизма от 20-те години на ХХ век или на художници от по-ранни епохи? Къде е пресечната точка между дигиталният и класическият начин на рисуване?

Един въпрос, на който и съвременни художници като David Hockney търсят отговор в опити използвайки iPad в дигиталното изкуство.

За Тонков развитието на нови технологии дават също необятна възможност за нови експерименти в дигиталният хъб.

С излизането на първия iPad, той вижда потенциал за нещо ново. Ниската резолюция и липсата на дигитална четка не го спират от идеята, че се задава нещо голямо.

Рисувайки с пръст върху екрана той създава първите си творби. Няколко години по-късно технологиите са стигнали желаното високо ниво за работа.

Цветни полета, мощни живописни щрихи, квадратни формати – незабравими изображения. Всички дигитални: висококачествени принтове в лимитиран тираж 10/10. Това са творбите на Тонков. Всичко се върти около цвета, светлината и композицията.

Но защо творбите му са толкова емоционално заредени?

Именно изчистените форми, ярките цветове и взетите мотиви от ежедневието им придават разтърсващ ефект, а може би и заради, тяхната простота. Изрази, които докосват всеки. Ясно е, че наблюденията му върху заобикалящата го среда надничат далеч зад фасадата. Само благодарение на тази способност, съчетана с дарбата му да превръща емоциите в маски на четката, може да се създаде такава експресивна атмосфера.

Работейки с iPad, той преосмисля класическите техники на рисуване по дигитален начин. По този начин той успява да размие разделителната линия между дигиталното и класическото изкуство в творбите си, както формално, така и по отношение на съдържанието.

Творбите му са нещо повече от малко откритие на настоящата културна сцена.

Изложбата ще продължи от 3 – 25 май в залите на БКИ ”Дом Витгенщайн”

https://tonkoff.de/

#tonkoff #nikolaytonkoff #vienna #wien #HausWittgenstein #FarbfelderAusstellung #ColorfieldsExhibition

Коментари

коментари

За още новини харесайте страницата ни във