Лекции и дискусии в София и Варна за съвременното изкуство, световните културни политики и градската среда
Примери от световни форуми съвременно изкуство и архитектура през последните години, водещи към артистични трансформации в градовете и съпоставката им към България са в центъра на серията лекции, които ще изнесе в София и Варна международният експерт Луси Котер.
Луси Котер е независим писател, куратор и културен теоретик, която живее и работи в Амстердам и Портланд (САЩ). Завършила е история на изкуството, доктор по културни анализи в Университета в Амстердам. Определя се като експерт на между-пространството, чиято работа свързва практиката и теорията в съвременното изкуство и други области. Основател и директор на Магистратура по художествени изследвания в Кралската академия по изкуство в Хага.
Изнася лекции в Университета по изкуствата, Академия „Герит Ритвелд“, Института „Сандберг“ в Холандия и др. Има публикации в множество списания и каталози за съвременно изкуство и е гост-редактор на MaHKUscript Journal for Fine Art Research 2018 г. Наред с кураторските проекти, които прави, в момента завършва книга, озаглавена Art Knowledge: Between The Famous and the Unknown (Изкуството като познание: между известното и непознатото), където изследва променящата се форма на света на изкуството и възможните му бъдещи проявления.
Лекциите ѝ са с вход свободен:
* София – 27 октомври, 18 часа, Университета по архитектура, строителство и геодезия (Студио ПроЖектиране).
* Варна – 29 октомври (Галерия Графит, 10 ч.) и 30 октомври (Градската художествена галерия „Борис Георгиев“, 9, 30 ч.)
След лекцията и в София и дискусията за съвременното изкуство и тоталитарните паметници, два дни по-късно във Варна тя ще обсъжда с български колеги и архитекти конкретни казуси по адаптирането на нефункциониращи културни наследства, като ще посети паметници от тоталитарното ни минало.
Специален акцент в лекциите при първото посещение в България на Луси Котер е ролята на арт- музеите за развитието на градовете. Тя ще сподели впечатления от опита си с музеи като Гугенхйм, фонда Мондриан, Венецианското биенале, както и изводи от теоретичните си изследвания за широките социално-културни дискусии по проекти, свързани със съвременно изкуство.
В отворена дискусия ще бъде обсъдена динамичната връзка с публиката и ролята на музеите като дестинация за туризъм и граждански активности, които увеличават жизнеспособността на градовете и създават нови възможности за жителите му.
Лекциите на Луси Котер в България се организират с подкрепата на Холандското посолство в София.