В Русе е открита изложба под надслов „Папството и българите (IX – XXI век)“, която е подготвена във връзка с 370-годишнината от основаването на Католическата никополска епархия, чието седалища сега е в Русе, 330-годишнината от Чипровското въстание и 140-годишнината от Освобождението на България. Съобщението е от общинската администрация в Русе.
В 48 табла са проследени сложните връзки на българските владетели и църковни
предстоятели с папските институции, въз основа на документи и регистри от Секретния архив на Ватикана, ръкописи от Ватиканската апостолическа библиотека и Архивите в Дубровник.
Посочени са връзките на Папството с княз Борис Михаил и цар Калоян по време на покръстването и Четвъртия кръстоносен поход, на цар Иван Асен II и цар Иван Александър, на ролята на дубровнишките колонии в българските градове.
Подчертана е дейността на католическите мисионери, действали в българските земи през XVI до XVIII век, на българските католици от източен обред, на униатското движение през Османския период и трудностите, вследствие военните конфликти през 1912-1913 г.
Специално е проследена дейността на монсиньор Анджело Джузепе Ронкало (1881-1963)- бъдещ папа Йоан XXIII, създал през 1931 г. Апостолическата делегация в България.
Има данни за тежката съдба на католиците след Втората световна война до откриването на Апостолическата нунциатура в България през 1991 г. и за посещението на папа Йоан Павел II през 2002 г, най-знаковото събитие в новите отношения между България и Светия престол, конкретизират от Община Русе.
Изложбата е организирана в сътрудничество на Център за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, под патронажа на Министерство на външните работи, Папския комитет за исторически науки, Ватиканската апостолическа библиотека, Комисията на епископските конференции на Европейската общност и други институции.