Международен доклад показва, че учителите във Великобритания, Китай, САЩ, Южна Корея и в Гърция са с безспорен авторитет и се радват на обществено доверие и признание, се посочва в позиция от Синдиката „Образование“ към КТ „Подкрепа“.
В нея се казва, че макар да няма абсолютна и пряка връзка между общественото признание и неговия финансов еквивалент, страните с висок рейтинг на учителската професия осигуряват високи заплати на просветните дейци и причисляват статута на учителите към статута на държавните служители. Примери в това отношение са Люксембург, Германия, САЩ, Южна Корея.
В Индонезия учителската заплата е на половината на българската – около 150 евро на месец, но българските учители печелят убедително първото място по ниско заплащане в Европа. Това доказва проучване на образователна мрежа „Евридика“ сред почти всички европейски страни, посочват от образователния синдикат. И отбелязват, че по друга класация печелим отново първенството – по времето, отделено за професионални ангажименти през работната седмица.
По проучване на синдикатите българският учител достига до 55 часа седмично отдаденост на професията си срещу 46 часа за учителите в Англия, срещу 32 часа работна седмица в Ирландия и само 29 часа за италианските учители. Средностатистическата европейска норма е 38 часа седмична заетост.
Източник: БТА