Борислав Михайлов беше преизбран за президент на Българския футболен съюз за четвърти мандат.
55-годишният Михайлов спечели категорично вота на днешния конгрес на организацията с одобрението на над 90 процента от гласувалите 510 делегати.
Той получи 463 гласа срещу 36 за Любослав Пенев и едва 5 за третия кандидат за поста – Ивайло Дражев. Недействителните бюлетини са 6, а двама делегати не са гласували.
Предложеният от Борислав Михайлов нов състав на Изпълнителния комитет е без собственика на ЦСКА-София, бивш на ПФК Литекс и крупен бизнесмен Гриша Ганчев, както и без легендата Наско Сираков, Марин Митев от корпорация „Химимпорт“ и Николай Гигов – някогашен собственик на Локомотив (София).
Новият състав би трябвало да бъде такъв: Йордан Лечков, Михаил Касабов, Атанас Фурнаджиев, Емил Костадинов, Камен Костадинов, Румен Вълков, Венцеслав Стефанов, Михаил Статев, Валентин Михов, Кирил Домусчиев, Спас Русев, Петър Величков, Панайот Рейзи и Димитър Георгиев.
Статев е адвокат, Михов – легендарен ръководител на българския футбол и ЦСКА, Русев – собственик на Левски, а Георгиев – депутат от БСП в Народното събрание и член на Комисията по младежта и спорта.
Новоизбраният президент на БФС Борислав Михайлов беше награден с „Венец на победителя“ от министъра на спорта Красен Кралев. Михайлов получи наградата буквално на трибуната минути след като научи резултатите от изборите.
Той спечели с 463 гласа, срещу 36 за Любослав Пенев и 5 за Ивайло Дражев. Наградата от ММС е по случай 55-ия рожден ден на Михайлов, както и за заслуги към българския футбол и спорта.
„Този резултат ми дава право и вяра за нови действия с моя екип. Ще се стараем да надграждаме постигнатото. Много съм развълнуван! Ще бъда това, което съм бил и ще се стремя да постигна това, което съм обещал“, заяви Михайлов след като научи резултатите.
Всички предложени членове от Михайлов получиха достатъчен брой гласове, но шестима от тях събраха 100% одобрение при вота. От 512 души, регистрирани сутринта, за гласуването за Изпълкома останаха 428 делегати.
По 428 гласа „за“ получиха Михаил Касабов, Атанас Фурнаджиев, Румен Вълков, Михаил Статев, Петър Величков и Валентин Михов.
Останалите са:
Емил Костадинов – 427 за, 1 против
Камен Костадинов – 427 за, 1 против
Панайот Рейзи – 426 за, 2 против
Димитър Георгиев – 426 за, и 2 против
Спас Русев – 424 за, 4 против
Йордан Лечков – 424 за, 4 против
Кирил Домусчиев – 422 за, 6 против
Венцеслав Стефанов – 418 за, 10 против
След приемането на състава на Изпълмока, промените на четири глави от Устава и бюджета на БФС за периода до 2021 година Михайлов държа кратка реч, с която закри Конгреса.
Борислав Михайлов нарече днешния си успех за българския футбол. Той добави, че не е изненадан от голямата подкрепа, а също така очерта и новите приоритети на новия изпълком. Той се обоснова и защо от изпълнителния комитет отпадат Наско Сираков и собственикът на ЦСКА-София Гриша Ганчев. За Сираков и неговото отказване заяви:
„Сам реши, че не иска да бъде включван в изпълнителния комитет. Това е негово решение, което аз уважавам. Каза ми го преди два дни. Със сигурност няма да влизаме в полемики и няма как да ни скарате всички играчи от онзи велик отбор от САЩ’94“. „Господин Ганчев пък от години и половина не е бил в Изпълкома“.
БТА