Големият пожар над Кресненското дефиле продължава трети ден, като засегнатата площ вече е почти 10 000 декара. От тях 7000-7500 декара са смесени гори – иглолистни и широколистни.
Това каза днес инженер Дамян Дамянов, директор на Югозападното държавно предприятие. Огънят е спрян по посока на Национален парк „Пирин“, но първото огнище – при симитлийското село Мечкул, отново се е възпламенило в югозападна посока към първокласен път Е-79. С огъня там се борят стотици огнеборци, както и двата хеликоптера от Авиобаза „Крумово“, които обливат с вода горящия район.
Огнената стихия край кресненското село Стара Кресна е локализирана, но има горящи огнища в периметъра на пожара. Проблем в съботния ден има с разрастването на огъня към кресненското село Влахи. Там теренът е труднодостъпен и противопожарните автомобили няма как да стигнат до мястото на пожара.
Всичко се прави на ръка, огнеборците гасят пламъците с тупалки и лопати, ползват и гръбни пръскачки. „Ако не възникне нещо извънредно, надявам се до края на днешния ден да успеем да локализираме пожара“, каза още Дамян Дамянов. Битката с огнената стихия продължават над 500 души – пожарникари, горски служители, военни, доброволци от София и Пловдив, местно население, служители на НП „Пирин“ и НП „Рила“.
Четири булдозера непрекъснато правят просеки, за да спрат разрастването на огъня, те прокарват и подходи, за да може някои от противопожарните автомобили, които са над 30, да стигнат до огнищата. По целия периметър на пожара са разположени огнеборци. Няма опасност в момента за хора, домашни животни и населени места.
Жителите на симитлийското село Сенокос и на кресненското Ощава вече са по домовете си, след като изкараха нощта срещу петък извън своите селища. Жандармерия обаче следи кой влиза и кой излиза от населените места. Целта е, ако се наложи нова евакуация, да се знае къде има хора и кои са, за да не остане някои в къщата си.
Източник: БТА