Тропическите горещини, които нажежиха асфалта това лято, може да станат още по-непоносими, ако не бъде спряно глобалното затопляне, смятат учени от независимата организация Клаймит сентръл /Climate Central/, съобщава сръбският портал Б92.
Особено обезпокояващ за нас е списъкът на десетте града, в които летните температури показват най-голямо увеличение и се прогнозира тази тенденция да продължи до 2100 г. Първите три места в списъка заемат градове на Балканите.
Температурите в София, ако емисията на вредни газове продължи, до края на века ще се увеличат с 8,4 градуса, същото важи и за Скопие. Трети в списъка е Белград, за който се прогнозира нарастване на температурите с 8,3 градуса.
Клаймит сентръл изтъква, че в цял свят летата стават все по-топли, а до края на века ситуацията ще стане драматична, ако не спре замърсяването на въздуха. Особено уязвими ще бъдат градовете, чието население непрекъснато нараства и в съчетание с ефекта на градския топлинен остров това може да направи температурите в градовете със 7,8 градуса по-топли от селските области.
В момента около 54 процента от населението в света живее в градовете, а до 2050 г. се очаква градското население да се увеличи с 2,5 милиарда.
Източник: БТА