Министърът на околната среда и водите Нено Димов даде брифинг днес в Банско заедно с кмета на курортната община Георги Икономов след среща с част от общинското ръководство, съобщиха от БТА.
„Посещението ми днес, каза министърът, е в изпълнение на второто решение, което прие Министерският съвет, а именно да видим какви са максимално бързите стъпки, които могат да бъдат направени така че, ако има инвестиционно намерение за изграждане на нов кабинков лифт в Банско, то да се случи в максимално кратки срокове.“
На практика днес е уточнено, че следващо задължение на общината е да изработи устройствен план за зоната. Този устройствен плана трябва да мине през екологична оценка и оценка за съответствие. Министър Димов подчерта, че на практика, когато е ставало дума кои от плановете трябва да подлежат на такива оценки, са именно тези планове.
„Решението, което се взе на 28 декември, за изменение на Плана за управление на „Национален парк /НП/ Пирин“, там бяха изменени и режими, обясни министърът. И планът, който ще направи общината, ще има вече конкретни параметри и тези параметри подлежат на екологична оценка и на оценка за съответствие. Може би понеже и двете се наричат план, някои хора са останали с грешно впечатление, но това е планът, който подлежи на тези оценки по закон – и по български, и по европейски, и естествено ще премине през тези процедури. Това ще даде възможност, след като има такъв план, да се премине и към евентуално инвестиционно намерение, но пак казвам: инвестиционното намерение е, което ще е следващо.“
На срещата днес е уточнено, че в максимално кратък срок общината ще предприеме действия за подготовка на този устройствен план. Министър Димов още веднъж подчерта, че някои от твърденията, които широко се тиражират през последните дни, просто не отговарят на истината.
„Един от най-сериозните аргументи, които чувам, е че 48 процента от територията на Национален парк „Пирин“ ще бъде застроена. Всъщност в НП „Пирин“ с изменението, което беше направено на 28 декември, се разрешава строителство само в 2 процента от парка в ски зоната в Банско, и още 0.6 процента в ски зоната в Добринище. Така че говорим за 2.6 процента и става дума единствено и само строителство на спортна инфраструктура и никакво друго – нито хотели, нито ресторанти, каквото и да било строителство извън спортна инфраструктура.
Устройственият план, който трябва да приеме общината, подлежи на екологична оценка и оценка на съответствие. А конкретните инвестиционни намерения също ще трябва да подлежат на процедурите на оценка за въздействие върху околната среда и прочие, като тези процедури включват в себе си обществено обсъждане, на което всеки може да изкаже необходимите си становища.“
„Дотолкова, доколкото тези въпроси явно не са намерили достатъчно ясен отговор през последните пет години, аз съм поканил всички, които имат интерес на 3 януари, в 12 часа, във фейсбук на един лайф стрийм, на територията на хората, които вчера и онзи ден протестираха.
Това е тяхното пространство. Аз ще отида в тази територия, за да отговоря на всички техни въпроси, които имат към мен, за да се изчисти неразбирането на информацията или грешно представената информация, или тенденциозно представената информация, за да може част от спекулациите да се преустановят.
Няколко пъти съм съветвал тези, които се притесняват, че ще има извънредно строителство в националния парк, да спят спокойно, защото никакво строителство извън спортна инфраструктура не може и няма да има“, заяви министър Ненов Димов.