Крайното потребление на енергия в жилищния сектор у нас е било покрито около 40 процента от използването на електроенергията за битови нужди, показват данни от анализ на Евростат за видовете енергия, използвани в бита през 2016 г. от страните на ЕС.
Според данните на Евростат на второ място по значимост е била използваната енергия в бита у нас, която идва от възобновяеми енергийни източници – близо 34 на сто. Около 14 процента е бил делът на енергията за бита от производна енергия от смесени източници.
Около 7 процента от енергията за жилищни и битови нужди у нас идва от твърди горива и едва 2,6 на сто – от природен газ. Най-нисък е бил делът на използваната енергия в бита у нас от петролни продукти – едва 1,2 на сто. Основното предназначение при използването на енергията у нас /както и в целия ЕС/, е било за отопление на домовете – около 55 на сто от използваната като цяло енергия.
Второ по значимост предназначение за използваната енергия у нас е било за осветление и за работата на различните електроуреди за бита /телевизори, хладилници, компютри, прахосмукачки, кафемашини и др./ – около 20 процента.
Други около 17 процента от използваната енергия от сънародниците ни са отивали за отопление на водата в домовете за битови нужди, а около 8 на сто от общата използвана енергия – за домакинско готвене.
По този признак – повече от две трети от домакинствата у нас са готвили на електричество, 12 процента – с енергия от възобновяеми източници и едва 2 процента от сънародниците ни са приготвяли храната си на природен газ. На твърдо гориво са приготвяли храната си едва 1,1 на сто от българите.
БТА