Над 40 регионални и национални музеи и няколко галерии от цяла България се представят в първия по рода си „Салон на музеите”. Инициативата е на Националния дворец на културата, а проектът е част от официалната национална културна програма на Българското председателство на Съвета на ЕС, съобщават от НДК.
Софиянци и гости на столицата ще могат да разгледат експозициите с вход свободен, като влизането и излизането от сградата ще става през вход А4.
Целта на проекта е да спомогне популяризирането на богатото културно-историческо наследството на страната ни, като покаже важни щрихи от експозициите, характерни за различни региони на България.
Събитието бе открито от г-жа Амелия Гешева –зам.-министър на културата, която отбеляза, че то е посветено не само на Българското председателство, а и на Европейската година на културното наследство. „Благодаря на НДК за инициативата да събере под един покрив музеите на България и да си пожелаем през следващата година на втория Салон да има още повече музеи.
В „Салона на музеите” в НДК под една шапка ще могат да бъдат представени колекциите на музеите от страната и съм щастлива за това, че за нашия национален празник – 3 март, „Салонът” ще бъде отворен за българската публика и за гостите, които ще бъдат тук по време на Председателството”, каза Гешева и благодари на всички организатори и партньори.
Проекти като ”Салона на музеите” показват, че НДК се движи в правилната посока, следвайки съвременните и световни тенденции. Важно е, че именно днес тук се провежда Българското председателство, защото това превръща споделеното пространство в европейско, а така историята ни става достъпна на всички, които малко ни познават”, каза г-н Борислав Велков – председател на Борда на директорите на НДК, по време на официалното откриване днес.
От своя страна, инициаторът на проекта Ивелина Кючукова, също изказа благодарност към всички музеи, галерии и салонни експозиции, които приеха предизвикателството и за първи път се включиха в инициативата.
„Салон на музеите” е разположен на 3-я етаж в НДК и е отворен за посетители от 10:00 до 17:00 часа от 3 до 5 март.
Проектът е част от официалната национална културна програма на Българското председателство на Съвета на ЕС.