На 19 ноември се отбелязва Световният ден на тоалетната

0
478

На 19 ноември отбелязваме Световния ден на тоалетната, съобщи сайтът www.wearewater.org. Обявен е за международен ден от Организацията на обединените нации с цел запознаване на обществото с въпроса.

Фондация We Are Water, запозната с положението на милиони хора по света, алармира за съществуващия хигиенно-санитарен проблем.

Днес, фактите са тревожни в световен мащаб:
“ 80% от отпадъчните води, генерирани от обществото, се връщат в екосистемата, без да бъдат третирани или повторно използвани.
“ 1,8 милиарда души използват източник на питейна вода, който не е защитен срещу заразяване с фекалии

“ Само 39% от световното население (2,9 милиарда души) използват безопаснa санитарно-канализационна услуга, т.е. фекалиите са безопасно елиминирани на място или третирани външно
“ Около 60% от населението на света (4,5 милиарда души) нямат баня в дома си или имат такава, която не отвежда безопасно екскретите

“ 869 милиона души по света нямат достъпна тоалетна и дефекират на открито.
“ Като се осигури ползването на незамърсена вода, добра хигиена или се подобри канализацията могат да се предотвратят приблизително 842 000 смъртни случая годишно.

Фондация We Are Water, в сътрудничество с различни НПО, работи за подобряване на санитарните съоръжения в страните, където това е проблем или тема-табу и разработва образователни планове за подобряване на хигиенните навици. В рамките на Световния ден на тоалетната, Фондацията ще представи ново

„Ръководство за строителството на тоалетни и кладенци“, което включва всички необходими елементи за осигуряване на безопасно, отговорно и устойчиво изхвърляне на отпадъците.

Повече от 7 години фондация We Are Water участва в разработката на различни санитарни проекти в различни точки на света. Техническият екип на Roca направи възможно реализирането на това „Ръководство за строителството на тоалетни и кладенци“. Целта е да се предложат ефикасни, независими, устойчиви, с нисък разход на вода и евтини решения, които да подобрят живота на милиони хора.

Още от създаването си, Фондацията значително увеличи дейността си и осъществи съвместни проекти в над 21 страни по света, съсредоточени основно в Южна Азия и Тропическа Африка, които обхващат 1,648 милиарда души без достъп до достойни санитарни условия. Повечето от проектите са активни и в момента. Тяхната цел е облекчаване на отрицателните последици от липсата на адекватни водни ресурси и до момента над 540 000 души са облагодетелствани.

***
Международна фондация We Are Water
Фондация We Are Water има две основни цели. Първата е да повишава осведомеността и да насърчава дебат сред обществеността и организациите за необходимостта от създаване на нова култура на водата, за да се постигне справедливо развитие и устойчивото управление на световните водни ресурси.

Втората цел е да се извърши цял набор от действия, които да се противопоставят на негативните ефекти от липсата на адекватни водни ресурси. Областите на дейността на фондацията включват участие в проекти за инфраструктура, образование, здравеопазване и научни изследвания, съсредоточени в най-нуждаещите се райони в света.

БТА

Коментари

коментари

За още новини харесайте страницата ни във