Учени от Калифорнийския университет в Сан Диего създадоха слънцезащитен крем, който имитира и увеличава защитните функции на кожата, съобщи ЮПИ.
Екип от химици, специалисти по материалознание и в областта на нанотехнологиите получил достъп до защитни механизми на кожата, използвайки наночастици от оксидиран допамин. Тестовете показали, че частиците имитират меланозомата – органела в кожните клетки, който синтезира, складира и пренася меланин.
Учените разработили наночастиците преди две години, докато изследвали меланин в птичи пера.
„Предположихме, че синтетичните подобни на меланин наночастици ще имитират меланозоми и ще бъдат погълнати от кератиноцити – доминиращия вид клетки в епидермиса, външния слой на кожата“, заяви Нейтън Джанески от университета.
Учените са на мнение, че откритието им може да доведе до разработване на лечение на витилиго и албинизъм – заболявания, свързани с дефекти при производството на меланин в организма. Пациентите, диагностицирани с витилиго или албинизъм, са с по-голям риск от рак на кожата.
„Разпространението на тези заболявания и нарасналият интерес към различни свързани с меланина полимерни материали ни накараха да насочим вниманието си към търсене на нови пътища за създаване на подобни на меланин материали“, поясни Джанески.
Меланозомите са произведени от клетки, наречени меланоцити, които се намират в долния слой на епидермиса. Органелите доставят меланин на кератиноцитите – кожни клетки в горния слой на епидермиса. Там меланинът защитава кожните клетки от ултравиолетовата радиация.
Като използваха култура от тъкани, учените показаха в рамките на лабораторни тестове, че наночастиците са абсорбирани като естествен меланин от кератиноцитите. Наночастиците защитили също кожните клетки от увреждания на ДНК, причинени от ултравиолетовата радиация.
Резултатите от изследването са публикувани в ACS Central Science.
Източник: БТА