Британски учени анализираха миризмата на старите книги, за да помогнат да бъдат идентифицирани текстовете с влошаващо се състояние, съобщи в. „Дейли мейл“.
Посетители на катедралата „Сейнт Пол“ в Лондон описаха характерната миризма като „дървесна, на пушек, земя или ванилия“. Най-често те са използвали „дървесна“. Интензивността ѝ е определена между „силна“ и „много силна“. Повече от 70 процента са я описали като приятна. На някои обаче тя напомня на „телесна миризма“ и „мръсни чорапи“.
Учените от Лондонския университетски колеж са анализирали и на какво се дължи тази миризма. От разграждането на целулозата и лигнина се образуват органични съединения. Бензалдехидът добавя бадемова миризма, ванилинът – ухание на ванилия, а етил хексанолът е леко флорален. Етилбензeнът и толуенът излъчват тежки миризми.
В друг експеримент учените накараха посетители на музея на Бирмингам да определят миризмата на томче от 1928 г. от антикварна книжарница. Най-често те използвали думите „шоколад“ или вариации като „какао“ и „шоколадов“, следвани от „кафе“, „старо“, „дърво“ и „изгоряло“. Някои участници използвали също „риба“, „телесна миризма“, „мръсни чорапи“ и „нафталин“.
Учените планират да опишат и миризмите на миналото в замък от 15-и век, анализирайки летливите съединения от книгите, ръкавиците, плочите с 33 оборота и паркета. Така те идентифицират миризмите с „културна стойност“.
Източник: БТА