Учени от университета в Бъфало установиха, че съдържанието на мазнини в клетките се променя с клетъчното стареене и преустановяването на клетъчното делене, съобщи ЮПИ. Променя се начинът, по който клетките произвеждат липиди.
„Липидите традиционно са смятани за структурни съставки – заяви експертката по химия Екин Атила-Гокчумен от университета. – Те складират енергия и формират клетъчните мембрани. Получените от екипа ни резултати се добавят към данните, че липидите вероятно имат по-активна роля в организма, по-специално при т.нар. репликативно стареене.“
Учените си поставили за цел да изследват ролята на липидите при клетъчното стареене. Те отгледали човешки фибробластни клетки в лабораторна среда, които трябвало за 4 месеца да предизвикат репликативно стареене, свързано с мига, когато клетките престават да се делят. Резултатите показали, че е налице значително натрупване на триацилглицероли в стареещите клетки.
Анализът разкрил, че липидомът (група от всички пипиди в клетката) е регулиран по време на стареенето и че значително се е променило поведението на гените в клетките, които са престанали да се делят. Свързаните с липиди гени са по-активно експресирани, докато експресията на останалите гени не е толкова активна.
„Редица изследвания показаха как протеини допринасят за клетъчни процеси, като например клетъчното стареене, но ролята на липидите бе неясна. Изследването ни предоставя много данни за липидома и свързаните с липиди гени, които други учени могат да използват, за да разберат как липидите са замесени в клетъчното стареене“, отбеляза Атила-Гокчумен.
Резултатите от изследването са публикувани в Molecular Biosystems.
Източник: БТА