Вяра Церовска: Перник може да се бори за Гинес по брой участници в маскарадния фестивал „Сурва“, който надхвърля по брой участници този в Рио де Жанейро

0
1282

Въпрос: Г-жо Церовска, фестивалът „Сурва“ е лицето на Перник пред света. Какво ще покаже 26-то му издание?
Отговор: В продължение на 51 години нашият град Перник се превърна в най-голямата сцена за сурвакарски и кукерски дружини на Балканите и в Европа.Тази година можем да се похвалим с рекорден брой участници – близо 7 000, разделени в 118 групи. Само от Пернишко са 43 групи с над 3 630 души. Като цяло българските групи са 102, от тях 58 са кукерски, /в т.ч. бабугери, старци, станчинари, дервиши/ и 44 сурвакарски.
В Перник ще дефилират 3 900 маскирани мъже, 1300 жени и 1263 деца. Те са представители на 33 общини от 17 области. За първи път идват групи от бургаското село Камено, ловешкото село Славяни, от Елхово и от Смолянска област. Обичаите си в Перник ще покажат и представители на 16 групи от осем държави – Хърватска, Албания, Словения, Македония,Гърция, Сърбия, италианския остров Сардиния, както и Аруба.
За първи път в историята на фестивала ще присъства майстор на маски от гр. Чавле – Република Хърватска. Това е Никола Вранчич, който ще представи европейски маски и техни макети. За изработката им той се е вдъхновил от пернишките сурвакари.
Гостите ще се запознаят освен с кулинарни рецепти и с богата трапеза от Граовско,и с готварски шедьоври на кулинари от Сърбия и Македония.

Въпрос: Пернишкият е най-старият фестивал на маскарадните игри в България. Как успява да запази водеща позиция в страната в условията на все по-голяма конкуренция на други градове, организиращи подобни фестивали?
Отговор: Всички ръководства на община Перник са били ангажирани много сериозно с провеждането на фестивала. Затова всяка година е толкова подготвен и добър. Това е културна традиция, която обединява не само поколенията, но и управниците. Най-хубавото е,че тя все повече се възражда. Къде на друго място могат да се видят групи от 150, 180, 220 маскирани, в които до дядото и бабата ходят внуците, до лелите и стринките са децата и племенниците? През последните години наред с мъжете все по-често се маскират жени и момичета. В групите участват по няколко поколения. Един до друг със звънците скачат дядовци, бащи и внуци, и колкото по-силно ехтят, толкова повече здраве и берекет носят.
На откриването на тазгодишния фестивал ръководителите на пернишките групи – общо над 50-60 войводи /т.нар. бюлюкбашии/ ще дойдат облечени в униформи, за да посрещнат гостите и официалните лица. Едва ли на друго място в света може да се види подобна картина.

Въпрос: Къде стои „Сурва“ в световната палитра от фестивали?
Отговор: От 2009 г. Перник е европейска столица на сурвакарските игри. Ние сме по-големи като фестивал по брой на групи и участници от фестивала в Рио де Жанейро. По този показател бихме могли да се борим за място в Гинес.

Въпрос: Авторитетът на фестивала расте всяка следваща година, интересът към него – също. Миналата година посещаемостта беше рекордна, дори имаше задръстване на входовете на града. Може ли Перник да приеме всички желаещи да го посетят във фестивалните дни?
Отговор: Прави се организация, освобождават се терени, в които да се обособят паркинги. Ще има и знаци, които да водят към тях, за да може вместо по тротоарите и по улиците, колите да са добре разположени в тези зони. Така ще се създаде възможност хората свободно да се разхождат, да посетят всички фестивални сцени – на площада, пред Двореца на културата, в градския парк, да се насладят на вкусните гозби, които се приготвят за „Сурва“, да се пие червено вино. За сурвакарите, кукерите и чуждестранните участници също ще бъдат обособени паркинги.

Въпрос: Как се справя общината с финансирането на фестивала? Колко струва той на перничани и има ли механизъм, по който да стане печеливш?
Отговор: Стойността на фестивала е около 200 000 – 250 000лв. Сега работим по набиране на дарения. Миналата година над 100 000 лв. са даренията от фирми, работещи с общината и разположили своите производства тук. Надявам се помощта на общината за фестивала да бъде по-малка, отколкото даренията, които получава.

Въпрос: Работи ли се по идеи за въвеждане на модернистични елементи във фестивала, т.е. запазвайки традицията тя да бъде обогатена? Някои сурвакари вече се маскират като политици.
Отговор: Подобни маски биха били по-подходящи за някакво шоу. Ако говорим за истинския ритуал, той не включва такива типажи и това не се оценява добре от комисията. Журито държи на истинския ритуал, на естествените материали, с които се правят маските, на правилата по опазване на традицията. Това, което видях на 13 и 14 февруари е, че групите готвят нови сцени, които ще покажат. Като цяло смисълът е да се запази автентичният, традиционен сурвакарски празник.

Въпрос: Как възнамерявате да популяризирате фестивала в бъдеще, за да остане марка и гордост на Перник?
Отговор: Най-хубавата реклама са впечатленията на хората, снимките, които показват във Фейсбук и изпращат на приятелите си по света. Ние непрекъснато комуникираме с други градове, с българи, които са в чужбина. Това е най-добрата реклама. Нашето хубаво преживяване го предаваме на всички, с които говорим.

Източник: БТА

Коментари

коментари

За още новини харесайте страницата ни във