Ледовете на Северния полюс са застрашени от топене заради необичайно високите температури

0
548

Температурата около Северния полюс се повиши прекомерно и застраши ледовете от топене, след като топла въздушна маса покри арктически регион, който обикновено е дълбоко замразен по средата на зимата, предаде Ройтерс.
Измерената температура на въздуха в Северния полюс беше минус 4 градуса по Целзий в средата на деня с лек снеговалеж, според Норвежкия метеорологичен институт. Обичайната температура е минус 30 градуса.

Няма метеорологични станции на Северния полюс, но шамандура в Арктическия океан на север от норвежкия остров Шпицберген отчете 0 градуса.
Тази година се смята за най-топлата досега, заради отделяните емисии парникови газове в резултат на човешка дейност и феномена Ел Ниньо, предизвикал затопляне на Тихия океан, отразяващо се върху времето по целия свят.

„Такива пикове в температурите в Арктическия океан стават все по-чести, защото ледена покривка на океана намалява, вследствие на по-топлата вода под нея“, каза метеорологът Йеспер Ериксон от Датския метеорологичен институт.
Ледената покривка на Арктическия океан е рекордно малка за това време на годината според измервания, направени от американския Национален център за данни за снега и леда.

Арктическият район се затопля двойно над средното за света, което влияе негативно върху препитанието чрез лов на местните хора и застрашава същества като полярните мечки. В същото време регионът е все по-голям обект на интерес от страна на корабоплаването и проучванията за нефт и природен газ.

Очаква се през идните дни температурите да се понижат. Такива температурни скокове се случват обикновено веднъж или два пъти на десет години. За първи път са отчетени през 1959 г. Предвижда се те да бъдат все по-чести, тъй като се наблюдава преход към по-топли и влажни зими в района. Според учени от САЩ, изследващи климата, има поне 95 % вероятност емисиите от парникови газове в резултат на човешка дейност да са главната причина за промените в климата, намаляващи хранителните и водни запаси с повече наводнения, горещи вълни и повишаващи се нива на океана.

Източник: БТА

Коментари

коментари

За още новини харесайте страницата ни във