Столична библиотека дигитализира книжовната памет на София

0
398

На 14 септември 2016 г. от 13:00 ч. в Столична библиотека ще бъде открит нов модерен Дигитален център – един от най-големите и иновативни в културните институции, съобщиха от столичния пресцентър.

Събитието е част от Дните на европейското културно наследство. Дигиталният център разполага с три скенера (специализирани за 3D издания и за редки и ценни книги) и мощен сървърен комплекс. Центърът е оборудван със средства по два европейски проекта.

Библиотеката получи новото поколение на COPIBOOK – COPIBOOK Cobalt А2+, който дава възможност за сканиране със скорост 3,4 секунди, в цвят и различни формати. Везните-люлка на скенера дават възможност за отваряне на сканирания документ с ъгъл на 100 градуса и стъкло за притискане на оригинала, което допринася за високото качество на дигиталния образ.

Другите два скенера сканират за по-малко от 3 секунди в 3D режим и дават висококачествено изображение на релефни обекти.

Възможностите на новия дигитален център се допълват и от Bookeye 3 А1, на който могат да се сканират широкоформатни документи.

Модерното оборудване ще позволи на Столична библиотека да създава общи културно-образователни продукти със сродни наши и международни институции – виртуални колекции и експозиции, свързани със значими събития, теми и дати в българската и световна история и култура.

Скенерите ще могат да се ползват от читателите на Столична библиотека.

Всички дигитализирани библиотечни фондове ще са достъпни за потребителите на европейската мрежа за информация и обмен в областта на културното наследство – Европеана.

След приключването на двата проекта Дигиталният център ще продължи да работи по Програма за сканиране на редките и ценни издания на Столична библиотека.

На откриването ще презентираме дигитална платформа „Българската литературна класика – знание за всички“ с 280 хил. дигитални копия – съдържания на ръкописи, книги, на статии от периодични издания за и от 13 български класици – Петко Р. Славейков, Иван Вазов, Михалаки Георгиев, Пенчо П. Славейков, Пейо Яворов, Елин Пелин, Николай Лилиев, Христо Смирненски, Елисавета Багряна, Никола Вапцаров, Димитър Димов, Асен Разцветников, Фани Попова-Мутафова.

Платформата е предназначена за ученици, студенти, преподаватели, литературни критици и историци.

Коментари

коментари

За още новини харесайте страницата ни във