Ментата се използва при лечение на болки в стомаха, болки в гърдите (под формата на чай). Здравият, остър вкус и аромат на мента понякога се използва като лек при заболявания като настинка. Ментовият чай е силен диуретик.
Тя облекчава сърбежи, особено при ухапване на насекоми. Ментоловото масло помага срещу гадене и метеоризъм (газове в червата).
Мента възвръща апетита, успокоява спазмите в храносмилателните пътища. Трябва да се приема в малки дози, като чай и е подходяща за лечение при заболявания на жлъчните пътища, хроничен панкреатит, жлъчнокаменна болест, разстройство, има и противовъзпалително и жлъчегонно въздействие. Помага и при лечение на горните дихателните пътища при бронхити и действа антисептично и болкоуспокояващо. Ментолът е съставна част и на много лекарства за сърдечносъдови заболявания. Използват се само надземните части на билката.
Ментовите капки (тинктура) се пият по 20-40, 2-4 пъти дневно. Две супени лъжици от билката се киснат 10 минути в 500 грама вряла вода. Запарката се прецежда и се пие 3-4 пъти дневно по 150 грама, преди ядене.
Ментата съдържа до 2% етерично масло, в състава на което влизат ментол, естери на изовалериановата киселина, терпени, ментон, алдехиди, амилов алкохол, дъбилни вещества, смоли ензими, урсолова киселина, хесперидин, каротин, минерални соли (много калций, магнезий и желязо), каротин и др.
Растенията от родa на Ментата са широко разпространени и могат да бъдат намерени в различни географски ширини, като растат най-добре във влажни почви. Родът е разпространен в цяла Европа, Африка, Азия, Австралия и Северна Америка.